TURKUAZ

FORUMDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUN LÜTFEN!!!

...::: TURKUAZ YÖNETİM :::...
TURKUAZ

Türkiye'nin Paylaşım Merkezi


  'Rusya'nın Türk askerine ihtiyacı olabilir'

  Paylaş
  avatar
  KRAL71
  DENETÇİ
  DENETÇİ

  Erkek
  Sıçan
  Mesaj Sayısı : 422
  Yaş : 33
  Nerden : SOĞUK KALDIRIMLARDAN
  Ruh Hali :
  Kayıt tarihi : 06/07/08

  'Rusya'nın Türk askerine ihtiyacı olabilir'

  Mesaj tarafından KRAL71 Bir Perş. Kas. 27, 2008 12:12 pm

  Rusya'nın ekonomi dergilerinden RBC, Moskova'nın Ankara gibi bir müttefike ihtiyacı olduğunu bildirdi.


  Derginin bu ayki sayısında Rus filosuna ait askeri gemilerin ekim ayında Aksaz-Karaağaç limanına gitmeleriyle başlayan askeri ziyaretin, Türkiye ile Rusya'nın bu alandaki ortaklığının başlangıcını oluşturabileceği kaydedildi.

  Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'da ağustos ayında meydana gelen 5 günlük savaş ve NATO'nun buna karşı verdiği tepkinin ardından, eski Yugoslavya'nın ardından sıradaki sıcak noktanın Karadeniz olabileceğini ileri sürüldü.

  Haberde, 200 yıldan fazla bir süre Karadenizde söz sahibi olan Rusya'nın günümüzdeki durumunun çok kaygan bir zemin üzerinde olduğu belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

  "Rusya'nın bu bölgedeki jeopolitik süreçlerden dışlanmaması, Karadenize sahili bulunan başka bir ülkenin vereceği siyasi kararlara bağlı. Tarih, beklenmedik bir dönüş yaptı. Asırlar boyunca Rusya'nın rakibi olan Türkiye bugün bizim yeni stratejik müttefikimiz olabilir. Güney Osetya'daki ağustos krizinin ardından NATO gemilerinin Karadeniz sahillerine gelişine misilleme yapılacağını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, Rusya Kuzey Filosunda bulunan birkaç askeri gemiyi Venezuela sahillerine gönderdi. ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisi de buna karşılık Rusların bu kadar uzağa gidebilecek sadece bir kaç gemisi olduğu karşılığını verdi. Ve haklıydı."

  Rus gemilerinin ABD sahillerine misilleme ziyaretinin Rusya yönetiminin bir blöfü olduğu kaydedilen haberde, "Çünkü Rusya tek başına ve sadece bir kaç gemiyle NATO gemilerinin değil Atlas okyanusuna, Karadeniz'e bile gelmesini engelleyemez. Bunun için Rusya'nın önemli bir ortağa ihtiyacı var" denildi.

  Türkiye'nin NATO üyeliğine rağmen ABD'nin ilkelerine karşı çıkabileceğini artık kanıtladığı ifade edilen haber şöyle devam ediyor:

  "Irak harekatı sırasında ABD uçaklarının topraklarından kalkmasına izin vermeyen Türkiye, Güney Osetya çatışmasının ardından da NATO gemilerinin boğazlardan geçişinin bir kaç gün geciktirerek Rusya'nın Poti ve Batum limanlarında anahtar pozisyonlara sahip olmasına yardımcı oldu. Türkiye'nin NATO'nun emirlerini yerine getirmemesi bizim için çok ciddi bir yardımdır."

  KAYNAK : HABER3


  _________________
  FİLM DİZİ PAYLAŞIMI

  http://makburn.blogcu.com/

   Forum Saati Salı Tem. 17, 2018 3:13 pm